Katalog produktu
Akční kameryAstroplanetáriaLaserové dálkoměryVzdělávací sadyKompasyKapesní svítilnyZařízení pro noční viděníFotografické stativyBrašny, kufříky a pouzdraNástroje na čištění optikyKnihy, mapy a plakátyInteraktivní planety / hvězdné oblohyBaterieOstatní
Příslušenství k hvězdářským dalekohledům
Diagonální zrcátka k hvězdářským dalekohledůmHranoly k hvězdářským dalekohledůmBarlowovy čočky k hvězdářským dalekohledůmOkuláry k hvězdářským dalekohledůmBorse, custodie e astucci per telescopiStativy k hvězdářským dalekohledůmDigitální fotoaparáty k hvězdářským dalekohledůmAstrofotografické příslušenstvíFiltry k hvězdářským dalekohledůmObaly, pouzdra a brašny na teleskopyNástroje na čištění optiky teleskopuPlakáty, mapy a knihy o astronomiiDalší příslušenství k hvězdářským dalekohledům
Příslušenství mikroskopů
Preparáty připravené k pozorování mikroskopemExperimentální sady pro mikroskopyObjektivy pro mikroskopyOkuláry k mikroskopůmKrycí sklíčka k pozorování mikroskopemČistá sklíčka k pozorování mikroskopemDigitální fotoaparáty k mikroskopůmNástroje na čištění optiky mikroskopůPlakáty, mapy a knihy o mikroskopiiOstatní mikroskopické příslušenství
Příslušenství k pozorovacím dalekohledům
Stativy pro pozorovací dalekohledyNástroje na čištění optiky pozorovacích dalekohledů
Příslušenství pro binokulární dalekohledy
Stativy pro binokulární dalekohledyObaly, pouzdra a brašny na binokulární dalekohledyNástroje na čištění optiky binokulárních dalekohledůDržáky k hvězdářským dalekohledům
Konstrukce teleskopu

Konstrukce teleskopu

opera glassesTeleskop (neboli hvězdářský dalekohled) je zvětšovací přístroj, který nám umožňuje zkoumat vesmír. Skládá se z optických a mechanických součástí. Mezi ty první patří optický tubus a nainstalované příslušenství, které se podílí na vytváření obrazu. Ty druhé představují montáž a stativ. Jsou nezbytné k zaměření teleskopu na astronomické objekty. Obecné konstrukční schéma teleskopu naleznete v libovolné příručce i na internetu.

Velký význam má konstrukce optického tubusu, protože ten nám umožňuje pozorovat všechny krásy vesmíru. Podle optické konstrukce se hvězdářské dalekohledy dělí na tři typy: čočkové (refraktory), zrcadlové (reflektory) a zrcadlo-čočkové (katadioptrické). Pojďme se o každém typu zmínit podrobněji.

Konstrukční schéma teleskopu: design optických tubusů různého typu

Refraktory jsou teleskopy, které vytvářejí obraz pomocí objektivu a okuláru. Vynalezl je v roce 1609 Galileo Galilei. Konstrukce teleskopu od té doby samozřejmě prošla mnoha změnami, ale základní design zůstal stejný. Refraktory jsou ideální ke studiu planet a Měsíce, ale často trpí chromatickými aberacemi – nežádoucími barevnými efekty halo, které se objevují kolem jasných objektů. Proto jsou v dobrých refraktorech instalovány další achromatické nebo apochromatické čočky. To bohužel ovlivňuje cenu optických přístrojů. Kvalitní refraktor je vždy drahý refraktor.

Reflektory jsou teleskopy, které zachycují světlo sférickým nebo parabolickým zrcadlem. Odražené světlo se dostane na jiné, menší zrcadlo a je přesměrováno mimo optický tubus – do soustavy okuláru. To nám umožňuje spatřit zvětšený snímek noční oblohy. Taková konstrukce teleskopu umožňuje minimalizovat chromatické aberace a dosáhnout jasného a ostrého obrazu i u vzdálených a slabě zářících astronomických objektů. Nejběžnějším zrcadlovým teleskopem je Newtonovský reflektor.

Kataodoptické modely jsou vybaveny zrcadly i čočkami. V těchto teleskopech tvoří obraz hlavní sférické zrcadlo a speciální korekční konkávně-konvexní čočka zvyšuje jeho kvalitu. Hlavními výhodami katadioptrických dalekohledů jsou přijatelná cena, malé rozměry a nízká hmotnost. Nevýhodami jsou dlouhá doba tepelné stabilizace a nepříliš vysoká apertura (například ve srovnání s reflektory).

Každá optická konstrukce se dále dělí na podtypy. Hlavní myšlenka konstrukce hvězdářského dalekohledu zůstává stejná, ale liší se rozmístěním optických prvků. Každý typ konstrukce optického teleskopu má své výhody a nevýhody, a proto byste při výběru modelu měli vycházet z typu pozorování, která se chystáte provádět. Refraktor nabídne nejlepší obraz při pozorování cílů na zemském povrchu a planet, reflektory jsou zase skvělé k pozorování objektů ve vzdáleném vesmíru a zrcadlo-čočkový teleskop by byl skvělou volbou k pozorování krajiny. Neexistují žádné špatné a dobré teleskopy; existují jen vhodné a nevhodné přístroje k řešení vašich úkolů.

Pokud nevíte, jakému dalekohledu byste měli dát přednost, doporučujeme, abyste se obrátili na naše prodavače. Zavolejte, napište nebo navštivte naše maloobchodní prodejny „Zoom-n-Joy“ a my vám rádi pomůžeme vybrat správný teleskop.

Únor 2019
Zoom'n'Joy


Jakákoli reprodukce tohoto materiálu za účelem veřejné prezentace na libovolném nosiči informací a v jakémkoli formátu je zakázána. Na tento článek se můžete odvolávat formou aktivního odkazu na stránky www.zoom-n-joy.cz.

Výrobce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění změnit ceny, sortiment a specifikace výrobků, případně ukončit jejich výrobu a prodej.