Katalog produktu
Akční kameryAstroplanetáriaLaserové dálkoměryVzdělávací sadyKompasyKapesní svítilnyZařízení pro noční viděníFotografické stativyBrašny, kufříky a pouzdraNástroje na čištění optikyKnihy, mapy a plakátyInteraktivní planety / hvězdné oblohyBaterieOstatní
Příslušenství k hvězdářským dalekohledům
Diagonální zrcátka k hvězdářským dalekohledůmHranoly k hvězdářským dalekohledůmBarlowovy čočky k hvězdářským dalekohledůmOkuláry k hvězdářským dalekohledůmBorse, custodie e astucci per telescopiStativy k hvězdářským dalekohledůmDigitální fotoaparáty k hvězdářským dalekohledůmAstrofotografické příslušenstvíFiltry k hvězdářským dalekohledůmObaly, pouzdra a brašny na teleskopyNástroje na čištění optiky teleskopuPlakáty, mapy a knihy o astronomiiDalší příslušenství k hvězdářským dalekohledům
Příslušenství mikroskopů
Preparáty připravené k pozorování mikroskopemExperimentální sady pro mikroskopyObjektivy pro mikroskopyOkuláry k mikroskopůmKrycí sklíčka k pozorování mikroskopemČistá sklíčka k pozorování mikroskopemDigitální fotoaparáty k mikroskopůmNástroje na čištění optiky mikroskopůPlakáty, mapy a knihy o mikroskopiiOstatní mikroskopické příslušenství
Příslušenství k pozorovacím dalekohledům
Stativy pro pozorovací dalekohledyNástroje na čištění optiky pozorovacích dalekohledů
Příslušenství pro binokulární dalekohledy
Stativy pro binokulární dalekohledyObaly, pouzdra a brašny na binokulární dalekohledyNástroje na čištění optiky binokulárních dalekohledůDržáky k hvězdářským dalekohledům
Jak funguje apertura čoček objektivu na mikroskopu?

Jak funguje apertura čoček objektivu na mikroskopu?

how_does_the_aperture_of_a_microscope_objective_lens_work Čočka objektivu je součástí optického systému mikroskopu, který vytváří zvětšený obraz. Při nákupu dalších čoček objektivu uživatelé obvykle věnují pozornost síle zvětšení, protože tento faktor má přímý vliv na funkci zvětšování u optického nástroje. Další specifikace, která by měla být brána v úvahu při výběru tohoto příslušenství, je numerická apertura čoček objektivu mikroskopu.

Abyste se dozvěděli, co znamená tento parametr, podívejte se plášť čoček objektivu. Měly by tam být uvedeny údaje jako například „100/1,25 oil 160/0,17“. Vykládají se takto:

  • „100“ znamená zvětšení objektivu, například 100x;
  • „1,25“ znamená aperturu čoček objektivu (numerická apertura);
  • „oil“ znamená ponoření do oleje (funkce je vhodná pro pozorování při olejové imerzi);
  • „160“ znamená délku trubice (mm);
  • „0,17“ znamená tloušťku kompatibilního krycího skluzu (mm).

Tato čísla se mohou lišit od modelu k modelu, ale jejich pořadí zůstává stejné. Nejprve se zobrazuje zvětšení čoček objektivu a poté apertura (po lomítku). Zdůrazňujeme, že máme na mysli numerickou aperturu (úhlová apertura není nikde označena). Numerické a úhlové apertury jsou spojeny složitým matematickým vzorcem.

Co je numerická apertura mikroskopu (čočky objektivu)? Tato hodnota uvádí rozlišovací schopnost mikroskopu při použití určitých čoček objektivu. Čím větší je hodnota numerické apertury, tím podrobnější jsou detaily, které mikroskop přenáší v ostrém stavu. Podívejme se na dvě čočky objektivu: 40/0,65 a 40/1,3. Obě příslušenství mají stejné zvětšení 40x, ale budeme pozorovat ostřejší obraz s použitím čoček objektivu s aperturou 1,3. Budeme schopni studovat i jemné nuance mikrostruktur a více rozdílů mezi těsně umístěnými prvky vzorků. Čočky objektivu 40/0,65 vytvářejí rozmazanější obraz než čočky s objektivem 40/1,3. Vezměte prosím v úvahu, že hodnota numerické apertury je při nízkém zvětšení méně významná. Tento faktor by měl být brán v úvahu pouze při výběru čoček objektivu s 40násobným a vyšším zvětšením.

Náš online obchod nabízí bohatý výběr spolehlivých mikroskopů pro přesné a pohodlné studium mikroskopických sklíček. Prozkoumejte mikro-svět s kvalitními optickými nástroji!

Červenec 2019
Zoom'n'Joy


Jakákoli reprodukce tohoto materiálu za účelem veřejné prezentace na libovolném nosiči informací a v jakémkoli formátu je zakázána. Na tento článek se můžete odvolávat formou aktivního odkazu na stránky www.zoom-n-joy.cz.

Výrobce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění změnit ceny, sortiment a specifikace výrobků, případně ukončit jejich výrobu a prodej.